Wymiana instalacji gazowych
Wymiana instalacji gazowych. Profesjonalnie i skutecznie.
Wymiana instalacji gazowych
Instalacja gazowa wymaga corocznej kontroli. Jej sprawność ma wpływ na jakość działania urządzenia, może także powodować wadliwe działanie ogrzewania zimą. Wadliwe działanie urządzeń grzewczych może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Uszczerbki w działaniu instalacji mogą doprowadzić do wybuchu. Jeżeli dojdzie do niego, a nie będziemy mieli aktualnego przeglądu urządzeń gazowych, wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe może nam nie wypłacić odszkodowania, uznając, że jest to nasza wina.
Najczęstszymi miejscami, w których może ulatniać się gaz są połączenia/złącza. W instalacji gazowej z rur stalowych występowały połączenia gwintowane. Łączniki rur natomiast wykonywano z żeliwa, ócześnie będącego dobrym uszczelnieniem. Zdarzały się jednak zaniedbania w tym niezmiernie ważnym procesie. Stosowano minię lub pokost, które dziś są niedopuszczalne w procesie budowy szczelnej instalacji. Nowe technologie niosą za sobą nowe… lepsze i na szczęście łatwiejsze rozwiązania. Jednak mimo tego, nie wolno zapominać o dokładności wykonania instalacji i zachowania odpowiedniego poziomu w kwestii szczelności połączeń gazowych.
Każdy instalator podkreśla, że to właśnie szczelność jest najważniejszym i najbardziej newralgicznym punktem naszej instalacji gazowej. W większości starszych obiektów, instalacja składa się z rur stalowych. Na połączeniach gwintowanych bardzo często dochodzi do ulatniania się gazu ze względu na ich nieszczelność. Należy wtedy jak najszybciej wymienić, najlepiej całą instalację.
Zakres prac renowacyjnych:
- demontaż gazomierzy i przyborów gazowych (kuchenek, piecyków, kotłów)
- czyszczenie instalacji sprężonym azotem
- napełnienie instalacji emulsją za pomocą specjalnej pompy
- odpowietrzenie przewodów
- usunięcie nadmiaru środka uszczelniającego
- suszenie instalacji przy pomocy dmuchawy
- przeprowadzenie próby ciśnieniowej (sprawdzenie szczelności)